Filtr kabinowy i jego tajemnice :)

Filtr powietrza kabiny pasażerskiej, znajduje się w większości pojazdów . Czyści powietrze, które dostaje się do wnętrza przez system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Pochłania kurz, pyłki i inne materiały znajdujące się w powietrzu, które mogą powodować dyskomfort podczas  jazdy samochodem oraz mogą mieć szczególnie znaczenie w  przypadku alergii lub innych problemów z oddychaniem.

Kiedy należy wymienić ? Większość producentów zaleca wymianę co 15 000 lub 20 000 km, jednak  jak często, może zależeć od tego, jak dużo jeździmy  i gdzie. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu. Szczególnie jazda w ruchu miejskim, gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza, może być konieczna wymiana filtra co roku. Również amatorzy jazdy terenowej również powinni częściej kontrolować i wymieniać filtr.

Pierwsze sygnały wskazujące, że potrzebujesz nowego filtra powietrza kabinowego, to zmniejszenie przepływu powietrza przez układ klimatyzacji. Charakterystycznym objawem zanieczyszczonego filtra kabinowego jest nieprzyjemny zapach w samochodzie, ale  nawet jeśli nie masz tych sygnałów, powinieneś zlecić sprawdzenie i wymianę filtra co najmniej raz w roku.

Podczas wymiany filtra, serwis powinien sprawdzić szczelność układu klimatyzacji oraz oczyścić i zdezynfekować parownik. Pamiętajmy, że zadaniem klimatyzacji jest nie tylko schłodzenie temperatury wewnątrz samochodu, ale również oczyszczenie i osuszenie powietrza.

Dobrze wykonany serwis, pozwoli nam i naszym pasażerom oddychać czystym powietrzem. Pamiętajmy, że razem z nami podróżują również nasze dzieci J